Pisatelj

K. O. Knausgård

Ničesar ne skrivam.

Norveški pisatelj Karl Ove Knausgård je na nekaj tisoč straneh opisal svoje življenje in postal svetovni literarni fenomen. Njegova  »doslednost v pripovedovanju« mu je doma in na Švedskem, kjer živi s svojo drugo ženo, pesnico in pisateljico Lindo Boström Knausgård, ki trpi za bipolarno motnjo  in njunimi štirimi otroki, povzročila nemalo težav: s tožbami so mu grozili očetovi sorodniki, javno ga je ozmerjala nekdanja žena, novinarka Helen Aursland – obtožili so ga, da je družino prodal za slavo in denar. Literarna kritika, v Evropi in po svetu, je Moj boj, z redkimi izjemami, hitela postavljati ob bok Proustu. V resnici pa ima Norvežan precej več skupnega z Georgesom Perecom. Vse te digresije v obliki seznamov, ne vedno eksplicitnih in ves ta prostor in čas, ki si ga za popis detajlov vzame na vsaki strani posebej…

 

 

Moj boj je pisal tri leta. Vsak dan po dvajset strani, o sebi, svoji družini, prijateljih, ženi, otrocih. Ko je na Norveškem izšel prvi del, so novinarji poklicali vse, ki jih je v življenju spoznal. V državi s petimi milijoni državljanov so prodali več kot 500.000 izvodov njegovih knjig. Ne marajo ga vsi. Ne doma ne na tujem. Na začetku leta 2014 so v knjigarni mesteca Malmø, kjer Knausgard živi, aretirali pijanega moškega, ki je v knjigarni skušal zažgati celotno sekcijo polic pisateljev na K.  In tudi tisti, ki smo se sprva, po branju prve in druge knjige hahljali, kako brez ponosa in bahavo samoizpovedno je vse skupaj, smo ob branju tretje in potem zelo na hitro še četrte in pete (ter nekaj angleških povzetkov prevoda zadnje, šeste knjige) Mojega boja – utihnili. Vse skupaj je bilo hiponotično in ja, zasvajajoče , kot je napisal že marsikdo pred menoj. Knausgard pač ni navadna pisateljska rit. Ni pa tudi sveti Avguštin, seveda. Nekoč je o samomoru razmišljal tri mesece zapored, vsak dan. »Zato vem, da tisti, ki o njem razmišljajo nekaj let, ga potem resnično storijo. Pobral sem se s tistega otoka in poskušal živeti naprej.«

Karl Ove je te dni dopolnil oseminštirideset let in ima šarmantni videz rokerja. Kar ta meter in štiriindevetdeset centimetrov sramežljivosti tudi je  -  bobnar skupine Lemen, ki se občasno sestane, se celo dogovori za kakšen špil. Še vedno dvomi v vse, predvsem vase in o tem tudi piše. Z denarjem, ki mu ga je prinesel Moj boj, je s prijatelji v Oslu ustanovil knjižno založbo. 

 

Kako spraševati o njegovi biografiji avtorja, ki jo je v svojem delu tako nadrobno razčlenil kot ste jo vi? Je evociran spomin na preteklo življenje drugačen, takrat ko o njem govorite, kot na primer zdaj -  od tistega, ki ga zapisujete? 

Zelo drugačen. Pisanje Mojega boja je zame pomenilo spominjati se in zapisovati. Razčleniti dogodek iz spomina, ga umestiti v tedanji kontekst in razumeti iz kasnejše vizure, njegovo razsežnost in pomen, če ga je sploh imel, videti sebe ob drugih in z drugimi takrat: kako sem padel iz avta, ko je oče nenadoma zavrl, zakaj mi je tekla kri iz nosa, kako je dišala, tako drugače kot danes, kako ste se mati in oče tistega večera nenavadno gledala - kot nikoli poprej - ko sem tistega večera vstopil v hišo, sta se bila ljubila? in vsa ta okna, zamegljena od toplih sap…

To ste opisali s pomočjo precej natančnega vizualnega spomina. Je bil ključno orodje pri pisanju Mojega boja?

Ja, moj spomin je precej vizualen. Ne spominjam se natančno, kaj so mi govorili, kaj sem govoril, zato pa se natančno spominjam videnega, podrobnosti, vonja, predmetov, premikov v prostoru…Nekateri ljudje imajo dober verbalni spomin, jaz pa se, pogosto v počasnih posnetkih, spomnim gibanja, pokrajine in barv…

Te pripomočke uporablja skoraj vsakdo, ki se na ta ali drugačen način ukvarja s pisanjem…

Verjamem. Tudi ko v zadnjem časih pišem leposlovje, ki ni neposredno povezano z mojim življenjem, se mi dogaja isto. Ko tipkam ali berem, nikdar ne vidim črk ali besed, vedno samo podobe, ki jih te proizvajajo.

Na začetku sem skušal vključevati domišljijo, pa nekako ni šlo. Potem pa sem izbral to drugo pot, precej bolj noro, ampak bližje temu, kar življenje moje življenj je in je bilo.

Prebrati besed grob zame pomeni podobo razpadajočih teles,  kosti svojih prednikov, staršev, kakšne so, se mučiti s tem, kam je šlo meso, tkiva, sistemi, ki so omogočili, da smo si delili, kar smo si…Bizarno.

Ja, precej bizarno. Ampak zdaj veste, kaj je smrt. Verjetno tudi že razumete. Zanimivo, in s tem sem se veliko ukvarjal, da ko nekaj razumeš, to nekaj počasi začne izgubljati smisel…Ne ukvarjaš se več s tem.

Na prvi strani prve knjige Mojega boja zapišete, da srce živi preprosto. In naprej, da preprosto tudi neha živeti, se ustavi.

Ja, takrat začne pripadati smrti. Temi in skrivnosti. Ko sem na tleh odkril očetovo truplo, se nisem ukvarjal več z njegovim življenjem, to je prišlo na vrsto kasneje, ukvarjati sem se začel z njegovo smrtjo, konkretneje, s tem, kar je povzročila njegovemu telesu – s truplom. In nekaj let kasneje, z vsem, kar je vnesel v moje življenje…

Spomnim se besed iz vašega odmevnega intervjuja za BBC, v katerem ste povedali, da se že vse življenje trudite biti dober človek. 

Ja, se. To pride od vseh teh neverjetnih tokov emocij in sanj in želj – ki postanejo še intenzivnejše takrat, ko se zaveš, da so samo rezultat tega, da pri skoraj štiridesetih ugotoviš, da ne veš kaj početi na tem prekletem svetu. 

Ampak potem ste odkrili cikluse, slej ko prej jih vsi, in postali so stalnica: namestili ste se v njihovo obliko in začeli pisati o ciklusih vašega življenje, teles, zdaj pišete o naravi in njenih ciklusih, bo naslednja stopnja o ciklusih univerzuma, življenju po življenju – če verjamete vanj…?

Glede pisanja ničesar ne načrtujem. Trenutno pripravljam knjigo o slikarju Edvardu Munchu in v mislih imam novo delo, o katerem ne morem povedati še ničesar…Precej drugačna bo od Mojega boja, vsekakor v njej ne bo tekla beseda o meni…

Zanimivo, Munchov slika Krik je ena od ikon moderne umetnosti, nekakšna Mona Liza našega časa - Leonardo je z njo renesanso izrisal kot ideal radosti in samonadzora. Munch pa s Krikom začetek naše ere -  grozljiv izraz tesnobe in negotovosti.

Munch je kasneje povedal, da se mu je tisti večer, ko se je sprehajal po ulici in je sonce zahajalo, zazdelo, da se je zrak spremenil v rdečo kri, ki jo je kasneje oblikoval v brezspolno bitje z glavo v obliki človeškega fetusa z odprtimi usti in očmi polnimi groze… Psihična bolezen se je že bila priplazila vanj.

Je oziroma bo težko ne pisati o sebi? 

Verjetno, toda potrebna je bila sprememba. Ko človek začne pisati o sebi, hitro lahko pade v past in …Potrebujem nove izzive. Pripravljen sem tvegati polom. Knjige, ki bi jih želel pisati ne bodo govorile o psiholoških stanjih. Že te zadnje niso; vsekakor pa je rojstvo otroka pomeni nekaj veselega, zavzame osrednji fokus pri še tako odtujenemu umetniku…Kar ne pomeni, da bo od njega začelo kar naenkrat kapljati od optimizma, toda besedila bodo drugačna…So že. In proti temu ne morem nič.

Kaj je za vas resnična narava, vrednost literature?

Biti čim bližje življenju.

Kaj je sploh, če govoriva o stanjih, ne toliko o vsebini, za vas najpomembnejše med pisanjem?

Občutek nezaščitenosti, popolna izpostavljenost. Kot da sem ves čas zunaj, na mrazu in vetru…

 

In ne v vaši najstniški sobi s posterjem Beatrice Dalle iz filma Betty Blue na steni?

Ha, ha… Bil sem resen mladenič. Takrat sem imel šestnajst let in v kinu sem si ga ogledal z dekletom, v katerega sem bil noro zaljubljen. Seveda ne bom nikoli pozabil uvodne sekvence z prizorom dolgega ljubljenja…

In fižolovega zajtrka, ki mu je sledil.

In glasbe Gabriela Yareda. Spomnim se, da sem komajda zdržal pogled na platno. Grizel sem si ustnice. Takrat še nisem vedel veliko o spolnosti, bilo je grozljivo in tragično pravzaprav.

Tragično za nekoga, ki masturbiranja ni poznal do svojega osemnajstega in se je v jutra prebujal s hlačkami, obteženimi s semensko tekočino?  

(smeh)No, ja, tako je bilo. 

Bralcu niste prihranili tudi natančnega popis svojega penisa in težave s prezgodnjim izlivom...

Zdaj vidim, da je o tem precej lažje pisati kot pa govoriti …(smeh)

Ni tako redko, da mladi umetniki končajo z sanjsko lepo, nenavadno – a poškodovano žensko.

Ne, ni, verjemite mi. Nemara so bile to tudi moje sanje. Potem bi lahko pisal o tej vrsti bolečine.

Saj na nek način tudi ste. Kako težko je bilo vzdrževati iskrenost pripovedi? Kaj ste najtežje zapisali?

To, kar sem si mislil o svojem bratu. Kako sem se ga občasno sramoval. Vedel sem, da bo knjigo prebral. In vedel sem, da moram biti do konca iskren. Po drugi strani pa…Skoraj vse, kar vemo o ljudeh, s katerimi živimo, o materah, očetih, bratih, sestrah, ženah, možeh - vemo intuitivno. V resnici ne bomo nikoli izvedeli, kako in o čem razmišljajo. Paradoksalno in prekleto incestuozno hkrati!

Takole se lepo pogovarjava in ne bom hlinila, da Moj boj ni moj tip literature , toda skoraj prepričana sem, da bi izven Skandinavije, predvsem v ZDA, doživel precej drugačen odziv kritik in bralcev, če bi vaš videz bil podoben tistemu Mickeya Rooneya…in ne kot nordijska različica Brada Pitta. Hočem reči, leta 2009 so vas v domovini proglasili za najbolj seksi moškega Norveške.

 

O, grozljivo. To je bilo kmalu po izidu prvega dela Mojega boja. Pisal sem o stvareh, ki so se dogajale v meni, njih pa je zanimal samo moj obraz. Povsod se mi je prikazoval, na plakatih, naslovnicah, na televiziji…Takrat sem zasovražil svoj obraz. Ne vem, kako odgovoriti na to, kar pravite – moja zunanjost je zame nima nobenega pomena.

Kolikšen del knjige ste imeli, glede na to, da ste leta premišljevali o njej, v glavi pred začetkom pisanja?

Nisem napisal avtobiografije. Napisal svojo izkušnjo z življenjem, nekaj, česar na drugačen način nisem mogel izraziti…

Skoraj nič. Seveda sem vedel, kaj hočem raziskati, v kater prostore moram vstopiti, da bi se mi nekaj razkrilo, približno sem vedel, kam me bo vse pripeljalo…Glede romana, ki naj bi ga začel pisati jeseni, slutim, da bo šlo za nekaj precej divjega. In da bo zgodbo pripovedovalo več različnih junakov. Vem, da je tam, kjer je divjost tudi norost,čisto prava norost. Vse je še odprto. Sproti bom iskal svoj glas, intonacijo, ga skušal ukrotiti, če bo to potrebno. Morda bom za to potreboval nekaj let. Ko sem pisal svojo drugo knjigo Tid for Alt (Čas za vse), sem mesece strmel v plakat o razstavi Petra Greenawaya o letenju …Leta, pravzaprav. Takrat sem dobil idejo, da bi pisal o angelih in pticah… Tako sem napisal petsto strani dolgo knjigo.

Pišete hitro?

Zelo hitro. Večinoma ničesar ne prebiram za seboj. To si postavljam za izziv, hitrost, nepopolnost. Nepopolnost je tista, ki omogoča življenju, da je zanimivo.

 

in še vedno kadite Chersetfield.

Ja, še vedno.

Spomnim se ameriških predvojnih filmskih revij iz dedkove hiše z Jamesom Cagneyem na zadnjih straneh, ki je reklamiral ta tobak.

 

Pa tudi Ronald Reagan ga je in Rita Hayworth…

 

Moj boj je dolgo razmišljanje o tem, kako sobivati z ostalimi?

Ja, je, a vsi moji strahovi in bojazni so še vedno tu. Nič se nisem spremenil. Vse moje težave, ki sem jih popisal v Mojem boju, so ostali (smeh). Književnost pa je prostor, kjer sem naenkrat vseh teh problemov osvobojen…Še vedno sem zelo sramežljiv, ampak ko pišem, ko govorim o tem, kar pišem, sramežljivost izgine. Oziroma ni več ovira – v vsakdanjem življenju pa je.

Bi lahko rekli, da so vaše knjige po vseh b.e. ellisih, franzenih, houellebecqih, kljub tematiki, prava osvežitev?

 

Jaz, za razliko od njih, še vedno živim v svojem majhnem svetu. Glede omenjenih avtorjev se z vašo sodbo ne strinjam v celoti. Res pa je, da že dolgo prebiram vse, kar pomembnega izide – in vedno, ampak vedno, ko odložim knjigo, z redkimi izjemami, se mi zdi, da sem pravkar prebral nekaj, kar absolutno v ničemer ni povezano z menoj, mojim življenjem…

Tudi ko gre za dela Juliana Barnesa ali Paula Austerja?

Ne! Kako ste vedeli, da sta izjemi?!

Ugibanja. In Peter Handke. Prebrala sem vaš esej o njem.

To, kar Handke počne z jezikom, naracijo, je v preteklem stoletju uspelo samo še Joyceu in Borgesu .

 

Ko ste zasloveli, ste se zelo hitro začeli družiti z vsemi temi ljudmi, katerih knjig niste razumeli…

 

Nisem se ravno družil. Srečevali smo se ob različnih priložnostih, ne namenoma. Kadarkoli se pogovarjam s kateri od ameriških pisateljev, se mi zdi, da je svet obrnjen na glavo. Pogovarjal pa sem se, reciva, z najmanj desetimi.

 

O čem?

 

Ne vem. O čemerkoli. Vsekakor se mi zdi, da so oni pravi pisatelji in jaz nisem. Nemara gleda tega mislijo podobno kot jaz. Do tega je treba ves čas vzpostavljati odnos. In ne glede na to, kaj si mislite o Eleni Ferrante,  je njena knjiga Dnevi zavrženosti čudovita.

Ampak ravno o tem ste sanjali, da boste nekoč lahko sedeli ob Zadie Smith - ob Eleni Ferrante težje - ki vam bo pripovedovala, da pred Mojim bojem še ni prebrala česa podobnega, da ni razumela življenja…

(smeh) No, ne vem, kaj bi rekel…

Inhibicija in močna ambicija nista nikoli daleč ena od druge.

Glede tega imate prav. (smeh) Pri meni imate glede tega prav.

Povejte mi kaj o svojih norveških kolegih, pisateljih. Ste prijatelji?

Ja, mislim, da so vsi prijatelji, ki jih imam, samo norveški pisatelji ali pesniki. Prvi, ki mu je uspel preboj, je objavil zbirko poezij pri dvaindvajsetih  -  Thure Erik Lund. Najboljši od vseh,   po mojem mnenju.  Že dolgo ni izdal romana, zato se izida njegove knjige v letu 2017 zelo veselim.

Sternu se je v Tristramu Shandyu zapisalo:  »Digressions incontestably are the sunshine; they are the life, the soul of reading.« Gre uspeh Mojega boja razumeti v tej luči?

Gotovo. Uspeha pri bralcih, ne mojega osebnega. Veste, v meni je še vedno mladenič z nizko samopodobo in hkrati odrasel moški,  mož in oče, ki je le redko srečen v družbi ostalih.

Vaše obnašanje, drža, v ničemer ne daje znakov nesrečnosti.

Ne, vem. In v tem je težava.

Nelagodje je v danes osrednje gonilo družbenega življenja. Podobno kot sram.

Se strinjam. A v blagi meri ljudem pomaga, da se obnašajo primerno.

Če pa nanju pogledate z drugega konca palice, sram, nelagodje, vodita v pogrome, masakre, v prenesenem pomenu, pa tudi čisto zares.

Temu sem posvetil nekaj sto strani šestega dela Mojega boja.

Kako bi bilo smiselno živeti?

 

Toliko kot je improvizacije pri mojem pisanju, je je tudi v mojem življenju. Kar naprej se nekaj dogaja, tudi proti moji volji…Toda to je vseeno bolje kot da se človek zaleži v mislih. Potem izgubiš ostrino. Z izgubo ostrine je človek tudi ob pogum. Še posebej, če živiš v majhnih sredinah tako kot jaz. Zato sem širok pri pisanju, zato vse te strani, debele misli, debeli volumni…

(izdih) Na to vprašanje pa ne znam odgovoriti. Toliko kot je improvizacije pri mojem pisanju, je je tudi v mojem življenju. Kar naprej se nekaj dogaja, tudi proti moji volji…Toda to je vseeno bolje kot da se človek zaleži v mislih. Potem izgubiš ostrino. Z izgubo ostrine je človek tudi ob pogum. Še posebej, če živiš v majhnih sredinah tako kot jaz. Zato sem širok pri pisanju, zato vse te strani, debele misli, debeli volumni…Vse skušam izzvati, vse kar vem. Bolj živ sem, ko berem in pišem, kot pa v življenju samem. Tragično. A tako je. Zame deluje.

Pogovor z vami daje podoben občutek tistemu med branjem vaših del: tragičnost. A nekako deluje. Zdi se resnično, ne zlagano.

Ničesar ne skrivam. 

 

Nemara ste zanimivi ravno zato, ker ničesar ne skrivate – paradigmo »lova za pisateljem in njegovo zasebnostjo« ste obrnili na glavo, rekoč tu sem, vse v mojih delih sem jaz in ja, res se je zgodilo.

Ja, knjiga Moj boj se konča z njim. Poboj otrok se je zgodil nekaj tednov preden sem nameraval knjigo oddati uredniku. Na sodišču je povedal, kako se mu je zdelo nenavadno -ubijal je približno sedem najstnikov, enega za drugim, da so samo stali pred tistim zidom, niso skušali zbežati. »Ampak niso, bili so negibni in padali so eden za drugim«. Niso gledali v nebo, zadnje, kar so videli na tem svetu, je bil njegov gnusni prazni izraz. V času nacizma je tudi Hitler hotel urediti materialni svet tako, kot si je bil zamislil. Odstraniti iz njega  »tisto, kar se mu je zdelo moteče.« Na takšen način lahko razmišljajo samo ljudje, ki o sebi mislijo najslabše, ki hočejo izničiti svojo ljubezen do matere, sovraštvo do očeta, prezir in hkrati oboževanje ženskega spola, ki svoje grandiozne ideje odlagajo v umetnost…V času adolescence se vsi utapljamo v grandioznosti in lastni pomembnosti, a te ideje slej ko prej trčijo ob resničnost, se umirijo…Toda, kaj se zgodi, če je v takšnih primerih soočenje z resničnostjo nemogoče, če je ta »grandiozna prihodnost« mogoča, če je teren v družbi pripravljen na takšne monstrume, ki jih znamo prepoznavati samo, ko imajo puške in nože v rokah, ko streljajo in režejo glave…Kaj je s tistimi, ki so nevidni, ki delujejo po »svoji shemi«…

Poskušam razumeti ljudi. Vedno sem jim skušal ustreči. Ko so prijatelji debatirali o politiki, se prepirali, sem se vedno strinjal z zadnjim, ki je govoril. Nikomur nisem povedal, kaj zares mislim. To ima nekaj opraviti z mojim očetom, ki sem mu skušal vedno ugoditi. Če odraščate v družini, kjer so zlorabe na dnevnem redu, je to nekaj povsem samoumevnega.

Drži, da vas je po izidu drugega dela Mojega boja mati prosila, da nehate?

Ja, skrbelo jo je za moje otroke. Očetovo sorodniki so še naprej grozili s tožbami, hoteli so opravičila…

Tudi Švedi niso bili najbolj navdušeni…

Označili so me za »tistega, ki sovraži Švedsko. Kako se motijo, na Švedskem živim. Seveda se mi zdijo, Norvežanu, nekatere stvari nepojmljive: če, na primer, pravočasno ne plačaš položnic, ti na banki začnejo povzročiti preglavice glede kredita, ki si ga najel in podobna sranja…Glede nekaterih stvari so dejansko nori; vrtce vodi nekakšen svet staršev, ki ure in ure sestankuje glede prehrane otrok, polnozrnati riž? basmati riž? oluščen riž? rjav riž? bel riž? divji riž? riž? Z najmlajšo deklico, ki obiskuje vrtec, zdaj spet in znova prestajam vse to. Kazen je seveda neizbežna: imam štiri otroke, ki so zelo odločno švedski.

Ste doma še vedno glavna gospodinja?

Zdaj nam enkrat tedensko na pomoč priskoči hišna pomočnica.  Sicer pa, kolikor utegneva, z Lindo postoriva sama. 

Napisali ste šest knjig o svojem življenju - obtožili so vas mnogih reči, predvsem narcisizma.

 

Tvegal sem hujše obtožbe, ja, a četudi govorim pretežno o sebi, je to književnost. Hotel sem biti avtentičen. Na začetku sem skušal vključevati domišljijo, pa nekako ni šlo. Potem pa sem izbral to drugo pot, precej bolj noro, ampak bližje temu, kar življenje moje življenj je in je bilo. 

 

Ne marate izmišljij o oddaljenih svetovih?

Nasprotno, književnost je zame vedno pomenila pobeg. Svobodo. Kot otrok sem bral Verna in Londona, ki sta me odnesli v druge svetove, kot pravite. Ko pa sem začel pisati romane, sem spoznal, da je literatura še vedno lahko pobeg – a da vse, kar prebiram, nima nič z menoj, mojim kontekstom. Uvidel sem, da tudi s pisanjem skušam bežati. Med pisanjem Mojega boja sem se zavestno odločil, da tega ne bom več počel.

Kako je bilo, ko ste v prvih dneh pisanja spustili »guard«?

Naenkrat sem bil svoboden! Med pisateljem in pisanjem sta samo dve stvari, ki mu omogočata varnost ali moč, če hočete:  vedenje, da zna pisati in prostor ter čas, ki ga mora napolniti s tem, kar zna. Zato mi je bilo vseeno ali so moji stavki »lepi«, stava metafor primerna, že tako jih je malo,  fokus uravnotežen… jebeš to! Na to sem se osredotočal v knjigah, ki so sledile. Tudi sicer, se mi jebe za lepe stavke. Literature ne berem zaradi lepih stavkov…Ljudje so si o meni ustvarili podobo, ki z menoj nima veliko skupnega. Ne glede na to, da sem o sebi napisal nekaj tisoč strani.

Zakaj mislite, da je tako?

Med pisanjem sem izgubil svoj »jaz«, vrgel sem se izven sebe, zapletel se v nekakšen boj s samim seboj in tistim, kar sem izpisoval. Moj boj govori o vsakdanjih rečeh, o stvareh, ki jih počnemo sproti, o naših malih porazih.  Ni veliko bojev, več je porazov, v resnici.

V šesti knjigi napoveste, da nemara ne boste pisali več – od leta 2011, ko je na Norveškem izšel zadnji del ciklusa, ste napisali sedem knjig, tri esejistične in štiri o letnih časih, če se ne motim...

(smeh) Res je. Šesta knjiga Mojega boja se zaključi z literarnim samomorom pripovedovalca: »Resnično sem vesel, da je moje pisateljske zgodbe konec« ali nekaj podobnega. Avtobiografski projekt se tako zaključi. Potem sem začel pripravljati ciklus o letnih časih, kjer pišem o luni, sečnji drv, seksu, zobni ščetki, popisujem stvari danes takšne kot so, veliko stvari je povezanih z mojimi otroki…

Naenkrat sem bil svoboden!

Toda pisati o letnih časih, flori, favni, otrocih je nekaj popolnoma drugačnega od tega, da štiri leta pišeš o bolečini, vsak dan…

V resnici je isto, samo, da bolečina ni več tako silovita. V šestem delu Mojega boja pripovedujem o tem, kako je žena kmalu po rojstvu tretjega otroka doživela hud živčni zlom. Odpeljali so jo v bolnico. Ko sem pisal o tem, sem ves čas jokal. Zvečer sem ta del poslal uredniku, pa mi je rekel, poslušaj, nekaj ne deluje, pojdi globlje. In sem šel. Pisal sem in spet jokal, pa še vedno ni bilo v redu. Tretjič je bil zadovoljen. Pomembno je samo tisto, kar sem napisal. Ne pa, kar sem ob tem doživljal. Zato sem se pri pisanju o poletju, zimi, pomladi, jeseni osredotočil na stvari, predmete, ki me obdajajo v radiu nekaj deset metrov, ki se tičejo hiše, vrta, gozda, neba, zemlje…

Med pisateljem in pisanjem sta samo dve stvari, ki mu omogočata varnost ali moč, če hočete:  vedenje, da zna pisati in prostor ter čas, ki ga mora napolniti s tem, kar zna. Zato mi je bilo vseeno ali so moji stavki »lepi«, stava metafor primerna, že tako jih je malo,  fokus uravnotežen… jebeš to!

Ste se, da bi lahko pisali svoje življenje v tistem času, morali odpovedati lastnemu?

 

Ja, na nek način sem tista leta preživel v vicah – v tej sobi. Vstajal sem ob štirih zjutraj in pisal, dokler se otroci niso zbudili. Potem sem jih odpeljal v šolo, se vrnil in nadaljeval. Imate prav, med pisanjem sem se odpovedal življenju. Vedno je tako.

Predstavljam si, da ko nekdo piše knjigo, verjetno pride do novih spoznanj – ki pa ostanejo v knjigi. In ko se pisatelj »vrne v življenje«, je vse še zmeraj isto. Imam prav?

Vse je isto. Vse. Drugače je samo to, da zdaj, ko se pogledam v ogledalo, vidim skozi vse maske, ki sem si jih nadel. 

 

Kako drugače vidite svet danes, po uspehu Mojega boja, kako vidite sebe v njem? Je Moj boj v tem smislu kaj opravil namesto vas?

Morda. Nekatere stvari se mi zdaj ne zdijo več tako grozljive…

Katere?

To z otroki…(smeh)

Samo navadili ste se nanje. Otroci na paradoksalen način moškemu in ženski uničijo življenje, termin »spremenijo« pogosto uporabljamo, da ostanemo znotraj etikete.

Ha, ne bova požela simpatij zaradi takšnega razmišljanja, a drži. Toda, po drugi strani bodo ljudje, ki imajo radi življenje in tisti, ki v izzivih prepoznavajo možnost za izgradnjo vitalizma, brez njega ne gre, znali v tej »grozljivosti otrok« videti nekaj smiselnega. Ne takoj. Morda, ko bodo otroci stari dvajset let. 

 

Kaj je najtežje, ko gre za otroke?

Imeti otroke, skrbeti za dom in pisati – nemogoče. Smejete se. Imel sem popolnoma zvezane roke. Nisem mogel početi skoraj ničesar, kar bi bilo povezano samo z menoj ali namenjeno samo meni. Žena ima bipolarno motnjo in zmotijo jo lahko že najmanjše podrobnosti. Jaz pa sem hotel samo pisati. Z dojenčico v naročju?

Ja, zakaj pa ne?

 

Trpela je moja moškost, trpela so moja prijateljstva, ki so naenkrat zamrla, vse je bilo tako kaotično in divje – toda navzven sem moral ostajati miren, urejen, ker otroci potrebujejo red, urejenost, pravila, rutino – to jim pomeni varnost. A nisem. Občasno sem podivjal in se drl nanje, bežal iz hiše v divjino, brcal v debla dreves in se na trenutke zgrožen spraševal, ali se spreminjam v svojega očeta.

Ste se res?

Ne vem, mislim da ne… Vseeno je bilo nekaj popolnoma drugačnega. S samim seboj sem sklenil tih sporazum, da bom otroke sprejel takšne kakršni so, kakršni bodo…Edini nasvet, ki mi ga je oče dal in ki se ga živo spominjam in tikal se je književnosti, je bil, naj med pisanjem pijem alkohol…Da se bom lažje zlil v občutenja.

 

Ste ga upoštevali?

Ne.

Mimo vsega kar ste napisali v Mojem boju, še vedno nosite očetove škornje, wellingtonke…

(krohot)

Ja, jih.

Ko tako močna figura, čeprav že dolgo pokojna, izgubi moč nad vami, vendarle nastopi čas za milost in odpuščanje?

Verjetno. Še vedno je tu nekje, posluša. A nima več moči nad menoj, zbledel je.

V dokumentarnem filmu 20.000 dni na Zemlji Nick Cave pove, kako se figure očeta iz zgodnjega otroštva ne spominja najbolje. Spomni pa se, kako ga je nekega dne na poti v puberteto, oče povlekel na stran in na glas prebral odlomek iz Lolite, mu povedal nekaj o tem in onem…takrat ga je sin za nekaj časa močno vzljubil.

Gledal sem ta film in jokal. Danes se mi zdi, da tudi Cave, vse kar je napisal, vse te pesmi in glasbo, ne ustvaril zaradi občutka odtujenosti od vseh in vsega, kar ga obdaja – temveč zaradi občutka ne pripadanja. Večina umetnosti nastane iz te neuravnoteženosti, navadno najboljše. Zanjo ni potrebnih kakšnih velikih zapletov, dogodkov, nastane iz danega stanja. Spomnim se dela v filmu, ko Cave pripoveduje, kako je njegov oče na skrivaj prišel na koncert sinovega benda, ob koncu starega leta in potem še enkrat, pred smrtjo in Nicku rekel, »bil si tam in pel, zdel si se mi – kot angel.« Moj oče pa je bil alkoholik. Vse življenje in vse njegovo bivanje, pa tudi moje, družine, je zajeto v tej besedi. Zame je bil oče odločilen zato, ker je zelo dolgo predstavljal ključen del moje identitete. Zelo dolgo. Tega se lahko sramujem, lahko sem ponosen, lahko mi je vseeno, zdaj to ni pomembno. O tem, da bi napisal roman, ki bi za izhodišče imel smrt mojega očeta, sem razmišljal nekaj let. Potem pa sem se nekega dne odpravil po poteh svojega odraščanja in doživel razodetje: če hočem svoje življenje resnično razumeti, ga moram popisati. Saj ne, da bi bilo moje življenje v čemerkoli bolj relevantno od življenja drugih, hotel sem se mu samo čim bolj približati. Zdelo se mi je, da vsa ta preteklost skupaj s sedanjostjo, ki od mene zahteva vedno nove in nove stvari, družno drvita kot orkan, se vrtita okoli mene – meni pa čedalje manj jasno. Nisem napisal avtobiografije. Napisal sem svojo izkušnjo z življenjem, nekaj, česar drugače nisem mogel izraziti …

Zato ker se je tudi s prijatelji težko pogovarjati o lastnem življenju, ker se vse, kar hočemo izpovedati ali izpovemo, raztrešči na milijone koščkov nečesa strahovito trivialnega.

Natančno to! Ko pa te stvari zapišemo, lahko postanejo literatura.

Prej ste mi povedali, da je ob vsem, kar se je dogajalo ob pisanju Mojega boja, vaša žena Linda bila tista svetloba, ki je žarela v temi, v kateri ste tipali … Vmes pa ste, tako mimogrede, razkrili vse vajine skrivnosti, intimo do mesa in kosti, vse, kar imata.

No, v resnici nisem. Glavno gonilo tistega pisanja je vseeno bila frustracija, ki ti onemogoči, da se zaveš morebitnih posledic svojih dejanj … Lahko bi me bila zapustila, to sem nekje na robu možganov ves čas vedel. Lahko bi zaloputnila vrata za seboj. Pa ni. V resnici je med dvema veliko več od besed, ki popisujejo neki prepir, nestrinjanje … Psihoanaliza, poimenovanje stvari z besedami, ne pomaga. Kajti – vse to so samo besede.

Ljubezen pa je nekaj drugega?

Ja, ljubezen je nekaj drugega.

Torej je Moj boj roman o krizi srednjih let?

Ja, je (smeh).

Če je tako, naj priznam, da me je k branju vašega cikla pritegnil predvsem občutek, oprostite izrazu, da se vam jebe za ves svet, da je tudi tisto, kar je tako silovito agresivno v nas, takšno zato, ker intuitivno vemo, da samo radikalna gesta lahko privede do spremembe česarkoli.

Iz podobnih razlogov sem sploh začel pisati Moj boj.

V zadnji knjigi naredite primerjavo med Hitlerjem in Breivikom, ki je leta 2011, ko ste zaključevali cikel, na otoku Utøya hladnokrvno ustrelil 86 otrok in mladostnikov.

Ja, knjiga Moj boj se konča z njim. Poboj otrok se je zgodil nekaj tednov, preden sem nameraval knjigo oddati uredniku. Na sodišču je Breivik povedal, kako se mu je zdelo nenavadno – ubil je približno sedem najstnikov, enega za drugim –, da so samo stali pred tistim zidom, niso skušali zbežati. »Ampak niso, bili so negibni in padali so eden za drugim.« Niso gledali v nebo, zadnje, kar so videli na tem svetu, je bil njegov gnusen prazen izraz.

V času nacizma je tudi Hitler hotel urediti materialni svet tako, kot si je bil zamislil. Odstraniti iz njega »tisto, kar se mu je zdelo moteče«. Tako lahko razmišljajo samo ljudje, ki o sebi mislijo najslabše, ki hočejo izničiti svojo ljubezen do matere, sovraštvo do očeta, prezir in hkrati oboževanje ženskega spola, ki svoje grandiozne ideje odlagajo v umetnost …

V času adolescence se vsi utapljamo v grandioznosti in lastni pomembnosti, a te ideje prej ali slej trčijo ob resničnost, se umirijo … Toda kaj se zgodi, če je v takšnih primerih soočenje z resničnostjo nemogoče, če je ta »grandiozna prihodnost« mogoča, če je teren v družbi pripravljen na takšne monstrume, ki jih znamo prepoznavati samo, ko imajo puške in nože v rokah, ko streljajo in režejo glave … Kaj je s tistimi, ki so nevidni, ki delujejo po »svoji shemi«?

Svet, v katerem živimo, je poln ljudi s skritimi nameni, če se naivno izrazim, za katere ves čas vsi vemo. Včasih jih celo poimenujemo. In pri tem ostane.

Ljudje o sebi vemo veliko premalo, nič. Gledanje televizije in nas na njej ne pomaga. Ne pomaga nič več, pravzaprav. Hočem pisati o tem, kakšne stvari dejansko so, ne pa o tem, kakšne naj bi bile oziroma kako jaz mislim, da bi morale biti. S tem sem se boril v Mojem boju. Lahko bi na nekaj desetih straneh popisal, kako je vse neumno in brez smisla, banalno. Pa sem raje na straneh skupaj zlagal svoje življenje. Ko boste prebrali še zadnjo knjigo, boste razumeli, da je ta moški, Norvežan, star okoli štirideset čet, res živel. In zakaj naslov Moj boj. In zakaj na nekaj sto straneh razmišljam o Hitlerju in kaj je pripeljalo do teh razmišljanj.

Patricija Maličev
2017

Prijava

Novice o zadnjih intervjujih
Tedenske objave